• Škola podporujúca zdravie - Zdravá škola

• Zodpovedné vedúce: Ing. Monika Benešová, Mgr. Simona Takácsová

(fotografie vo Fotoalbume http://zsbernolakovasala.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=4 )

V našich žiakoch chceme prostredníctvom projektu zvyšovať záujem o zdravý životný štýl, zdravú stravu a vytvárať zodpovedný vzťah k zdraviu a životnému prostrediu.

ŠKOLA  PODPORUJÚCA  ZDRAVIE

Do projektu  Škola  podporujúca  zdravie je škola  zapojená od 1. januára 1997.

Odvtedy patríme do Národnej siete Škôl podporujúcich zdravie v SR udelením certifikátu.

HLAVNÉ CIELE PROJEKTU

1. Humanizácia výchovno-vzdelávacieho procesu
          2. Rozvoj pohybovej aktivity žiakov, zvyšovanie zdatnosti a odolnosti
          3. Ochrana a tvorba životných podmienok, psychohygiena v škole

Výzva k humanizácii výchovno-vzdelávacieho procesu pre školy podporujúce zdravie.

„ Pomôžte svojim žiakom, aby sa viacej stali ľuďmi. Vaše úsilie nesmie splodiť učených netvorov, školených psychopatov, vzdelaných Eichmanov.

Čítanie, písanie a matematika sú dôležité, len pokiaľ slúžia tomu, aby našedeti poľudštili.“

Každé dieťa a mladý človek v Európe

má právo a má mať príležitosť  vzdelávať sa

v škole podporujúcej zdravie.

Škola podporujúca zdravie smeruje k dosiahnutiu zdravého spôsobu života pre všetkých, ktorí v škole pracujú alebo s ňou prichádzajú do styku.

K tomu vytvára príslušné podmienky najmä s ohľadom na bezpečnosť a pocit istoty a spolunáležitosti so školou, úpravou prostredia a psychosociálnej klímy v škole.

Ciele projektu

1. Dosiahnuť uvedomelý postoj žiakov a učiteľov k vlastnému zdraviu, propagovať a uprednostňovať správnu životosprávu a zdravý životný štýl.

2. Rozvíjať u žiakov schopnosť a pripravenosť na pravidelnú pohybovú a športovú aktivitu, radosť z nej, viesť ich k poznaniu, že primeraná  pohybová aktivita má pozitívny vplyv na zdravie človeka.

3. Zdokonaľovať a zlepšovať životné a pracovné prostredie školy v súlade so zákonitosťami prírody, utvárať základy environmentálnej kultúry a pozitívneho vzťahu k životnému prostrediu.