• PROJEKT SENZORICKÁ STIMULÁCIA

• Malé deti, malé starosti a pri väčších deťoch, väčšie starosti. U rodičov autistov to platí dvojnásobne. Na prvý pohľad to na nich nevidno. No majú svoj svet, nedokážu vnímať a reagovať na podnety tak ako ostatné deti. Aby autisti neboli out, je najlepšie chorobu podchytiť čím skôr, aby robili pokroky, a aby sa vedeli pri tých ľahších formách začleniť do nášho sveta. Podľa odborníkov aj šťastie lieči, nedokáže vyliečiť no napomáha k pokrokom dieťaťa. Človek, ktorý je šťastný je vždy otvorenejší a nastavenejší k tomu, aby sa s ním pracovalo vedecky podloženými cestami. Zariadení vhodných pre autistov je na Slovensku stále málo. Vznikajú prevažne súkromné. Naša základná škola s materskou školou Bernolákova 1 v Šali má v MŠ jednu špeciálnu triedu, kde sa 3 špeciálne pedagogičky venujú 6 autistickým deťom od 3 rokov. Základná škola s materskou školou Bernolákova 1 Šaľa, sa v školskom roku 2022/2023 zapojila do siedmeho Zamestnaneckého grantového programu, ktorý bol zameraný na podporu športových, kultúrnych, vzdelávacích a komunitných aktivít. Náš projekt SENZORICKÁ STIMULÁCIA bol úspešný a vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, sme uskutočnili projekt, vďaka finančnému príspevku 600€. Pomôcky zakúpené prostredníctvom projektu budeme implementovať v rámci aktivít v MŠ a eliminovať tak prípadne problémové správanie detí zvyšovať flexibilitu ich vnímania a myslenia. So zakúpenými senzorickými pomôckami chceme pracovať na jednoduchej a systematickej stimulácii zmyslového a pocitového vnímania detí, stimulovať mozog detí k vytváraniu a prepájaniu synapsií, ktoré budú zodpovedné za prispôsobivejšie reakcie detí v prežívaní a správaní. Využívanie zmyslových pomôcok nám bude pomáhať napĺňať špecifické ciele vzdelávania pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi poruchami, vytvárať podmienky pre docielenie čo najlepšej sociálnej adaptácie v dospelosti, kompenzovať poškodené schopnosti, habilitačne rozvíjať zaostávajúce, priemerné, resp. vynikajúce schopnosti, znížiť výskyt problémov v rámci správania, vytvoriť základy adaptívneho správania, rozvíjať sociálne zručnosti a komunikačné schopnosti, korigovať neadekvátne správanie dieťaťa, predchádzať stereotypnému správaniu, vytvoriť špecifické, protetické, augmentatívne prostredie, nástroje, metódy správneho návykového systému a jeho používania. Jednotlivé oblasti senzorickej stimulácie budeme aplikovať na oblasti nášho týždenného edukačného plánu. Svetelné prvky sa budú využívať pri poobedňajšom odpočinku a pri relaxačných chvíľkach podľa potreby.Ešte raz zo srdca ďakujeme.

• OZNAM Rodičovského združenia o plenárnej schôdzi a príspevku do Rodičovského združenia

• Vážení rodičia,

oznamujeme, že na plenárnej schôdzi Rodičovského združenia uskutočnenej dňa 27. 9. 2023 bol pre školský rok 2023/24 schválený členský príspevok.

Hodnota príspevku sa vypočíta podľa počtu detí navštevujúcich našu školu (ZŠ a MŠ ako jeden celok), nasledovne:

• ak školu navštevuje 1 dieťa - príspevok je 20,- €
          • ak školu navštevujú 2 a viac detí - za prvé dieťa je príspevok 20,- € a za každé ďalšie dieťa sa priratúva ďalších 10,- €.
            Napr. ak školu navštevujú 2 deti, príspevok je 30,- € (20,- € + 10,- €),
            za 3 deti je príspevok 40,- € (20,- € + 10,- € + 10,- €)

Za príspevky ďakujeme.                                                   Výbor Rodičovského združenia

• MDD žiakov 5.A

• Žiaci V.A triedy oslávili Medzinárodný deň detí v areáli Strednej odbornej školy chovu koní a služieb v Šali. Zúčastnili sa Júnových žiackych pretekov. Boli super divákmi v drezúrnom aj parkúrovom preteku. Zasúťažili si v pripravených aktivitách a súťažiach, tí najodvážnejší sa povozili na koni, počas pikniku si pochutili na občerstvení, ktoré pripravili šikovní žiaci tejto školy.

Reportáž z tohto dňa si môžete pozrieť tu: DEŇ DETÍ V SEDLE | RTV Krea

Fotografie si môžete pozrieť tu: Žiacke preteky a deň detí v sedle | MESTO ŠAĽA (sala.sk)

• Mestská polícia očami detí

• Dňa 13. 6. 2023 si  žiaci 1. stupňa - Adelka, Lili, Marcelka, Daliborko, Maxík a Peťko prevzali ceny za úspešné umiestnenie vo výtvarnej súťaži Mestská polícia očami detí.

Blahoželáme!

• Workshop SadOVO na škole a plánovanie výsadby.

• Možno viete, možno nie, ale naša škola je jednou z desiatich z celého Slovenska, ktoré tento rok vybrali do vzácneho Projektu školských ovocných sadov – SadOVO. V rámci tohto projektu budeme od neskorej jari do novembra spoznávať tajomstvá starých a krajových odrôd ovocných drevín, ktoré na jeseň vysadíme na našom školskom dvore.  Dňa 11.5.2023 na našom prvom stretnutí s Ing. Františkom Cimermanom / Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica/ sa žiaci V.A a VII.A zapájali do jarných projektových aktivít v rámci, ktorých:

• spoznávali lepšie náš školský areál a to, čo na ňom rastie,
          • oboznámili sa s vybranými starými odrodami ovocných drevín,
          • dozvedeli sa, na čo myslieť pri plánovaní výsadby na pozemku,
          • hravým spôsobom hľadali najvhodnejšie miesta pre výsadbu stromov,
          • spolu sme vytýčili v teréne  miesta, kde budeme na jeseň vykopávať jamy pre výsadbu.

Už teraz sa tešíme na jesenné aktivity, zamerané na Plodobranie – workshop a výsadbu stromov.