Prečo si zvoliť nás?
Sme školou rodinného typu. Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na život. Našim mottom je myšlienka Dona Miguela Angela Ruiza: „Robme všetko, ako najlepšie vieme.“ Preto všetku činnosť smerom k žiakom, rodičom a širokej verejnosti smerujeme k tomu, aby každý našiel svoje miesto, aby každý zažil pocit úspechu a aby každý priložil ak nie ruku, tak aspoň prst k spoločnému dielu.- Priateľská atmosféra
- Skúsení učitelia
- Zvýšený počet hodín telesnej výchovy
- Inkluzívne vzdelávanie
- Rozvoj gramotností - čitateľskej, matematickej a prírodovednej
- Tiché a príjemné prostredie plné zelene
Veľkonočný pozdrav 🐣
Veľká noc je už pred dverami a preto sa naše šikovné deti z 1. stupňa ZŠ venovali aktivitám spojeným s prípravou na ňu.
Siali semienka, hrali bábkové divadlo - Rozprávka o maľovanom vajíčku - s bábkami, ktoré si sami vyrobili. Na hodinách výtvarnej výchovy a v školskom klube detí vytvorili krásne veľkonočné kraslice a dekorácie. Ozdobili nimi triedy i chodbu školy.
Potešte sa aj vy pohľadom na výsledky práce malých šikovníkov.
26
Píšu o nás
Aktivity, ktoré realizujeme v rámci projektu Umenie v prírode – príroda v umení, si všimli aj v redakcii časopisu Slovo Šaľanov. Dielami, ktoré vznikajú v rámci týchto aktivít sa snažíme vytvárať väčší pocit bezpečia a dôvery v školské prostredie.
O zrealizovaných i plánovaných aktivitách si môžete prečítať tu: https://www.slovosalanov.sk/vo-vecianskej-skole-vytvorili-unikatne-3d-dielo-zivot-pod-morskou-hladinou/
👍Úspešná reprezentácia našej školy 🥉💐
Dňa 23.03.2022 sa výhercovia školského kola recitačnej súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko zúčastnili okresného kola, ktoré sa konalo na ZŠ Ľ.Štúra v Šali.
Paľko (2.A), Lucka (5.A) a Simonka (7.A) boli každý v inej súťažnej kategórii.
Spolu s ostatnými žiakmi z iných škôl zabojovali o umiestnenie a naša žiačka
Simonka sa umiestnila na krásnom 3. mieste.
Okrem o diplomu si odniesla aj novú knihu.
Srdečne gratulujeme a tešíme sa aj o rok !
Mgr. Hrobárová
Deň vody u prvákov 💦
22. marec sa u prváčikov niesol v znamení Svetového dňa vody. V tento deň deti aj pani učiteľka prišli do školy oblečení vo farbe vody. Časť každej vyučovacej hodiny venovali téme voda.
Hneď na prvej hodine si pozreli kreslený videoklip o „vodnom chlapcovi“. Vodný chlapec ich previedol svetom vody, ukázal im v akých skupenstvách a formách môžeme nájsť vodu na našej planéte a ukázal im aj dôležitosť vody v živote ľudí, zvieratiek i rastlín. Deti porozprávali, čo sa z videoklipu dozvedeli.
Potom deti do kvapiek vody vpisovali slová, ktoré podľa nich súvisia s vodou. Z kvapiek spolu s pani učiteľkou a pani asistentkou vytvorili krásnu dekoráciu, ktorou ozdobili chodbu školy.
Na matematike vytvárali matematické jazierko – usporadúvali kamienky s číslami od 0 po 20 aj od 20 po 0. Každý si vybral dve papierové rybičky. Každá z nich mala na sebe jeden príklad na sčítanie a jeden príklad na odčítanie. Do rybičiek vpísali výsledky, nádherne ich vyfarbili a pripli do jazierka.
Jazierkom si ozdobili svoju triedu.
Na hodine prvouky vypracúvali úlohy o formách vody, o úžitku vody a o ochrane vody.
Prežili nezvyčajný, tvorivý a poučný deň.
9
Deň vody u druhákov 💦
Pri príležitosti Svetového dňa vody, žiaci 2.A od rána získavali nové a nové informácie. Prostredníctvom prezentácie získavali poznatky o vode, ktoré potom zúročili pri kvíze, dopĺňali rýmujúce sa slová do básne o vode, dopĺňali i/í, y/ý do krátkeho odborného textu. Na matematike si zahrali didaktickú hru v skupinách, spravili experiment o rozpustnosti vody. Ďalej tvorili príbeh o kvapke, ktorý napísali do leporela, ktoré následne spoločne ilustrovali. Žiaci vytvorili lapač slnečných lúčov na okno, metódou zažehľovania voskoviek, s čím im pomáhala pani učiteľka.
Boli masky, bol aj bál - fašiangový karneval
Fašiangy sú symbolom radosti a zábavy. K tomuto obdobiu sa viaže aj deň, na ktorý sa teší každý malý žiak našej školy – vyučovanie v maskách a karneval. A tak sa v piatok 25.02.2022 v našej škole ozýval šťastný smiech detí a veselá hudba.
Deti si dali na výbere masiek naozaj záležať. Každý bol v ten deň niekým iným, rozprávkovým, zaujímavým, jedinečným. V triedach a na chodbách sme stretávali zvieratká, princezné, ježibaby, víly, šašov, kúzelníkov, supermanov, strašidlá, pirátov, skrátka krásne, nápadité a veselé karnevalové masky.
Po vyučovaní v maskách pokračovala fašiangová zábava aj v školskom klube detí. Panie vychovávateľky mali pripravené pre deti rôzne súťaže. Deti sa veselo zabávali, súťažili, spievali a tancovali.
Ďakujeme všetkým rodičom za vynaloženú námahu a kreativitu pri príprave masiek.
Už teraz sa tešíme na fašiangový karneval v budúcom školskom roku.
8
Život pod morskou hladinou
Určite ste už všetci všimli krásne umelecké dielo, ktoré nám skrášlilo chodbu v škole. Za tento zaujímavý 3D obraz- inštaláciu vďačíme pani učiteľke Janke Žilinskej a nášmu šikovnému pánovi školníkovi Norbertovi Gálovi. Pri vytváraní tohto diela sa pridržiavali hlavných zásad upcyklingu.
Upcycling:
- tiež známy ako kreatívne opätovné použitie,
- je proces premeny vedľajších produktov, odpadových materiálov, zbytočných alebo nechcených výrobkov na nové materiály alebo výrobky, ktoré sú vnímané ako kvalitnejšie, ako je umelecká hodnota alebo životné prostredie,
- zahŕňa pridanie hodnoty (v očiach pozorovateľa) k niečomu, čo by inak bolo vyhodené, recyklované, stratené v sklade alebo opustené.
Prínosy pre životné prostredie:
- mnoho ľudí má rado upcycling, pretože sa vyhýba posielaniu materiálov použitých na skládku,
- najekologickejší prístup by bol používať vaše "veci" dlhšie bez úprav, spotrebovať menej, takže vytvárate menej odpadu, alebo upcyklovať iba iné existujúce materiály, ktoré by sa inak mohli vyhodiť.
Použitý nepotrebný materiál :
- naplavené drevo / ryby, žraloky, kraby/,
- plastové fľaše / plutvy rýb, riasy, koraly, medúzy, chobotnice /,
- rolky z toaletného papiera, kuchynských utierok / sasanky/,
- hrdzavé kľúče a klince / nohy a klepetá krabov/,
- plát pílky, staré svetlo / ryby/,
- porfix / kamene v mori /,
- špáradlá / morský ježko /,
polystyrénová výplň balíkov, polystyrénové guľôčky, montážna pena / koraly
Čo o nás píšu?
O šikovnosti a vynaliezavosti našich žiakov, pani učiteľky a pána školníka píšu aj na stránkach Stromu života. Takto sa o tvorivosti a kreativite našich žiakov môžu dočítať a neveriacky krútiť hlavou všetky školy na Slovensku. Podarilo sa nám vytvoriť krásne umelecké dielo využívaním metódy upcyklingu a ozdobiť ním školskú chodbu.
https://stromzivota.sk/stromoviny/novinky-z-klubov/podmorsky-obraz-vycarovany-upcyklingom
Biológia - práce našich žiakov
Šiestaci na hodinách biológie spoznávali stavbu rastlinnej a živočíšnej bunky. Na základe svojich pozorovaní a poznávaní vedeli vytvoriť zaujímavé 3D modely a plagáty buniek. Spoznajte práce šikovných šiestakov:
Natálie Adámikovej, Emmy Hamarovej, Lukáša Hamara, Joela Luxa, Kvetoslavy Maťašovskej, Sáry Mockovej, Niny Pappovej, Sebastiána Petra, Sebastiána Slaměníka, Valérie Szökeovej, Samuela Takáča a Natálie Vyslúžilovej.
Opätovný úspech našej žiačky
Ivonka Holáseková bola aj v druhom kole Enviropátračiek úspešná.
Opäť získala krásne 1. miesto.
V tomto súťažnom kole, ktoré bolo zamerané na odpady zisťovala dobu rozkladu odpadu v prírode, spoznávala označenia plastov, vyhľadávala výrobky zbytočne balené vo viacerých obaloch, skúmala silu prírodných ekologických čistiacich prostriedkov a pomáhala pri tvorbe chodníka zo starých tehál a vytvárala tak zaujímavý upcyklovaný výrobok.