• O škole

•  Základná škola, Bernolákova 1, Šaľa

Základná škola sa nachádza na periférii mestskej časti Šaľa – Veča, v tichom a veľmi príjemnom prostredí plnom zelene. Poskytuje kultúrne, izolované a bezpečné prostredie pre žiakov. Prvýkrát otvorila svoje brány v septembri roku 1967.

V súčasnosti ju tvorí hlavná budova s učebňami, telocvičňa, školská jedáleň, dielne, skleník a priestranný areál určený na oddych a šport. Areál predstavuje veľký a účelne rozložený priestor s kultivovaným parkovým porastom. Poskytuje žiakom možnosti v uplatnení svojich schopností a nadania v oblasti vedy, techniky, umenia aj športu. Na šport je určená telocvičňa s horolezeckou stenou, futbalové ihrisko, tréningové plochy na atletiku, hádzanú, volejbal, pozemný hokej a tenisový kurt. Ihrisko s mantinelmi slúži v zimnom období ako prírodná ľadová plocha. Areál využíva aj široká verejnosť počas celého roka.

Dlhodobo sa zameriavame na rozšírené vyučovanie telesnej a športovej výchovy. Naši žiaci sa zapájajú do rôznych vedomostných, umeleckých a športových súťaží. Dosahujú výsledky na ktoré sme hrdí.

Škola je zapojená do národného projektu „ Podpora profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“ . V oblasti vyučovania technickej výchovy sa škola snaží poskytnúť žiakom základné vedomosti a tiež zručnosti pri práci s materiálom v dielňach a tým rozšíriť možnosti štúdia aj v školách s technickým zameraním a následné lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

Škola sa zameriava aj na vyučovanie informatiky. Prehĺbením zručností v práci s počítačom a inou digitálnou technikou je sledované rozšírenie možností uplatnenia sa žiakov v rôznych typoch škôl.

Zapojením sa do národného projektu PRINED – PRojekt INkluzívnej Edukácie, má škola za úlohu výrazne podporiť inkluzívne prostredie. Je vytvorený tím, ktorý pozostáva z pedagógov a odborných zamestnancov. Cieľom je zaujímavou formou udržať deti čo najdlhšie v škole a umožniť im popoludňajšiu prípravu na nasledujúci deň. Venovať sa aktivitám, ktoré sú pre nich zaujímavé a ktorým sa môžu venovať aj z dlhodobého časového hľadiska. Majú možnosť pracovať v krúžkoch zameraných na prírodné vedy, šport a umenie. Starajú sa nielen o školský areál, ale zveľaďujú aj životné prostredie vo svojom okolí. V spolupráci so šachovým oddielom TJ Slovan Duslo Šaľa pracuje šachový krúžok. V rámci regionálnej výchovy vedieme žiakov k poznaniu histórie, súčasnosti, tradícií a kultúrneho bohatstva nášho regiónu.

Získané vedomosti a zručnosti prezentujú pri práci na rôznych projektoch. Organizujeme Dni otvorených dverí, Športové soboty, Akadémie, Karneval na ľade, Fašiangy a pracujeme na rôznych triednych a mimoškolských projektoch zameraných na významné udalosti.

Rocny_plan_profesijneho_rozvoja_22-23.docx