• Gramotnosť v základnej škole

• Základná škola s materskou školou, Bernolákova 1, Šaľa

Na tejto škole sa realizuje

projekt:

Názov projektu: Gramotnosť v základnej škole

Kód projektu v ITMS: 312011S748

Trvanie projektu: 05/2019 – 02/2022

Typ projektu: dopytovo-orientovaný

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Jeho poskytovateľom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

www.minedu.gov.sk

www.esf.gov.sk

Cieľ projektu:

Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. Zníženie miery predčasného ukončovania školskej dochádzky a predchádzanie takémuto ukončovaniu, a podpora rovnocenného prístupu ku kvalitnému základnému vzdelávaniu.

Hlavným cieľom projektu je zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu s cieľom zlepšiť študijné výsledky žiakov v oblasti matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti.

Hlavné aktivity projektu sú zamerané na realizáciu mimoškolskej činnosti, nákup vybavenia, vzdelávanie zamestnancov a koordiináciu projektu.

Cieľová skupina projektu: Žiaci a pedagogickí zamestnanci.

Krúžkovej činnosti sa žiaci venujú po vyučovaní 1x týždenne 2 hodiny. Činnosti sú zamerané na rozvíjanie vedomostí a zručností. Sú obohatené o nové atraktívne aktivity a vzhľadom na materiálne doplnenie jednotlivých krúžkov, očakávame skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu.

Do záujmových útvarov sa žiaci prihlasujú podľa záujmu a zamerania. Krúžky vedú kvalifikovaní učitelia, ktorí si daný krúžok vytvorili v rámci svojej aprobácie. Skupinu tvoria žiaci z viacerých ročníkov. Pri nižšom počte žiakov sa im učitelia viac individuálne venujú. Starší pomáhajú mladším. Krúžková činnosť je viac zameraná na praktické činnosti. Výstupy sú zamerané na prezentáciu práce, vystúpenia a reprezentáciu školy. Vedomosti a praktické zručnosti, ktoré žiaci získajú počas krúžkovej činnosti tvorivo uplatňujú aj na vyučovacích hodinách.

Krúžky zamerané na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti:

Čitadielko – je určený pre I. stupeň

Cieľ: rozvíjať čítanie s porozumením a odbúrať strach z vyjadrovania sa a vystupovania pred publikom- vzbudiť u žiakov záujem o čítanie - zlepšiť výsledky žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti. Zameranie na zážitkové učenie.

Literárno-dramatický krúžok – je určený pre II. stupeň

Cieľ: pre zvyšovanie čitateľskej gramotnosti je dôležité využívať teoretické poznatky z vyučovania slovenského jazyka a literatúry. Vedieť ich aplikovať v praxi. rozvíjať čítanie s porozumením a odbúrať strach z vyjadrovania sa a vystupovania pred publikom - aplikovať učivo a získané vedomosti pri práci s výukovými programami zameranými na učivo - podporiť rozvoj predstavivosti, samostatného a logického myslenia - vzbudiť u žiakov záujem o čítanie - zlepšiť výsledky žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti. Rozvíjať záujem o literárnu a divadelnú zložku so zameraním na prednes, prácu s hlasom, spoznávanie nových literárnych a divadelných hier.

Krúžky zamerané na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti:

Bádateľko – je určený pre I. stupeň

Cieľ: podporiť rozvoj predstavivosti, samostatného a logického myslenia - vzbudiť u žiakov záujem o okolitú prírodu a krajinu, ochranu životného prostredia - zlepšiť výsledky žiakov v oblasti prírodovednej gramotnosti. Rozvíjať schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.

Mladý ekológ – je určený pre II. stupeň

Cieľ: rozvíjať a prehlbovať poznatky o živých organizmoch na základe praktických aktivít realizovaných samotnými žiakmi. Rozvíjať čítanie s porozumením a odbúrať strach z vyjadrovania sa a vystupovania pred publikom - podporiť rozvoj predstavivosti, samostatného a logického myslenia - vzbudiť u žiakov záujem o okolitú prírodu a krajinu, ochranu životného prostredia - zlepšiť výsledky žiakov v oblasti prírodovednej gramotnosti. Aplikovať poznatky získané v prírodovedných predmetoch, predovšetkým biológie. Orientovať sa na prejavy života, vzájomné vzťahy organizmov, chápanie súvislostí prírody a na získanie praktických kompetencií. Rozvíjať a prehlbovať poznatky o živých organizmoch s dôrazom na vzájomné vzťahy organizmov a vzťahy k prostrediu, ako aj človeka k živým a neživým zložkám prostredia.

Krúžok zameraný na rozvíjanie matematickej gramotnosti:

Počtárik – je určený pre I. stupeň

Cieľ: rozvíjať čítanie s porozumením a odbúrať strach z vyjadrovania sa a vystupovania pred publikom - podporiť rozvoj predstavivosti, samostatného a logického myslenia - vzbudiť u žiakov záujem o počítanie.

Žiaci používajú jednoduché vyučovacie programy podobné pracovným listom, pri ktorých získavajú základy algoritmického myslenia a elementárnej zručnosti v práci na počítači a kalkulačke. Získavajú nové poznatky induktívnou poznávacou cestou.

Pedagogickí zamestnanci

Cieľ: absolvovanie vzdelávania zameraného na podporu rozvíjania matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti u žiakov, zvýšiť úroveň zručností pedagogických pracovníkov školy, neustále rozvíjanie kľúčových kompetencií, vzájomná výmena pedagogických skúseností, zefektívniť vzájomnú spoluprácu.

Realizáciou hlavných aktivít sa zvýši kvalita výchovno-vzdelávacieho procesu a to bude viesť k zlepšeniu výsledkov žiakov v oblasti čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti.

Kúpne zmluvy na materiálne vybavenie

Kúpna zmluva č. 1/2020

Kúpna zmluva č. 2/2020